fbpx

Priklausomybė nuo išmaniojo įrenginio paveikia vis daugiau asmenų. Ji panaši į epidemiją. Šiame straipsnyje rasite patarimų, kurie galėtų praversti kovoje su prisirišimu prie mobiliojo telefono.

„Ar turėčiau ieškoti pagalbos, jei įtariu, kad esu priklausomas nuo mobiliojo telefono?“

Jei pastebite, kad galimai telefonas tarnauja ne Jums, o Jūs tarnaujate jam, tuomet iš pradžių pamėginkite pagalvoti, kokią naudą gaunate ir kokios žalos sulaukiate nesaikingai naudodami mobilųjį telefoną. Jei tai tik Jūsų darbo priemonė ir grįžę namo šį daiktą padedate atokiau, tuomet viskas gerai ir nerimauti nereikėtų. Jei Jūsų telefonas nuolat Jūsų rankose, džinsų kišenėje ar šalia net tuomet, kai būnate tualete ar rengiate savo vaiką į darželį, tuomet jau verta susimąstyti, dėl kokių priežasčių nepaleidžiate mobiliojo telefono iš savo akiračio.

Iš pradžių pamėginkite galimos priklausomybės nuo telefono atsikratyti savarankiškai. Jei matote, kad Jums nepavyksta, tuomet galite ieškoti ir specialistų pagalbos – jie jau tikrai sulaukia panašių pacientų prašymų ir yra pasiruošę patarti.

„Ką aš galiu padaryti, kad tapčiau laisvesnis nuo savo išmaniojo įrenginio?“

Kol vieni nepastebimai įninka į „santykius“ su savo mobiliuoju telefonu, kiti jau pradeda dėl to nerimauti ir stengiasi būti kuo mažiau priklausomi nuo išmaniojo įrenginio. Galima pradėti visai mažais žingsneliais ir pastebėti, kaip ir vėl atsiveria tikro socialinio gyvenimo teikiamas džiaugsmas. Štai keletas paprastų patarimų:

  • Sekite prie telefono praleidžiamo laiko statistiką. Dauguma telefonų turi šią funkciją. Ji gali Jus labai nustebinti ir paskatinti pamąstyti, ar 4, 5, kartais net 6 valandos „ekrano laiko“ (angl. „screen time“) per dieną nėra per daug. Taip pat, jei yra galimybė, pasidomėkite, kiek laiko per dieną pakeliate iš vietos savo telefoną – tai parodo, ar esate linkęs jį tikrinti karštligiškai. Dauguma išmaniųjų telefonų jau pateikia šį statistinį rodiklį ir angliškai jis vadinamas „pickups“ ar „count of pickups“.  Teigiama, kad toks bereikalingas telefono tikrinimas gali viršyti ir šimtą ar du šimtus kartų per parą. Beje, ir tuos, ir tuos duomenis galite fiksuoti patys, užrašydami juos popieriuje. Darykite tai bent kelias dienas, stengdamiesi elgtis kuo natūraliau.
  • Kai kurie asmenys savo išmanųjį įrenginį pakeičia paprastais mobiliaisiais telefonais, turinčiais tik pagrindines funkcijas. Jei pastebite, kad telefoną daug naudojate „be priežasties“, galbūt tai būtų puiki išeitis ir Jums? Daugiau laiko atsirastų knygoms, tikriems laikraščiams ir panašiai. Taip pat galite pamėginti ištrinti daugiausiai laiko atimančias ir nenaudingas programėles arba socialinių tinklų profilius.
  • Venkite mobilųjį telefoną naudoti vairuodami, vakarieniaudami su šeima ar draugais, vaikščiodami miške ar gatvėje. Stenkitės jį laikyti atokiau, pavyzdžiui, gilesniame rankinės ar kuprinės skyriuje. Jei nerimaujate, kad negirdėsite svarbaus skambučio, tuomet tiesiog pasirūpinkite, kad garso signalas būtų pakankamai garsus. Net ir sėsdami prie stalo stenkitės telefono nedėti ant stalviršio – nesvarbu, ekranu į viršų ar į apačią.
  • Galite pamėginti savo savaitę paįvairinti „diena be telefono“. Vis daugiau asmenų tai daro – dažniausiai pasirenkama viena iš savaitgalio dienų. Jei visa diena be telefono atrodo pernelyg ilgas laiko tarpas, tuomet pradėkite nuo „vakaro be telefono“ ar bent jau „vakarienės be telefono“. Galiausiai pastebėsite, kiek daug laiko atsiranda, kai po ranka nėra mintis ir veiksmus blaškančio išmaniojo įrenginio.
  • Keiskite nuotolinį bendravimo būdą į gyvus susitikimus. Anksčiau žmonės bendravo be telefonų ir tai jiems puikiai sekėsi. Susitarti dėl susitikimo, tikriausiai, teks mobiliuoju telefonu, bet žinutes, kurias parašyti užtrunkate valandą, galite iškeisti į arbatą su pasivaikščiojimu prie upės ir malonų, tikrą pokalbį, vykstantį žiūrint pašnekovui į akis. Tai tik sustiprins tikrus santykius, tobulins natūralius sugebėjimus užmegzti socialinį ryšį, teiks bendravimo džiaugsmą.
  • Mėgaukitės tikrais įspūdžiais, kuo mažiau viską filmuodami ir fotografuodami. Jei norite įamžinti akimirką, padarykite tai greitai, o visu likusiu koncertu  ar gimtadienio švente mėgaukitės tikraisiais savo pojūčiais. Net ir kinas, neabejotinai, suteiks daug daugiau džiaugsmo, nei filmo peržiūra per mobilųjį telefoną. Atraskite gyvenimo džiaugsmą iš naujo ir tegul mobilusis telefonas tarnauja Jums, o ne Jūs jam!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Uždaryti
Prisijungti
Uždaryti
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.