fbpx

Dažnai kofermentas Q10 yra vadinamas vitaminu. Svarbu žinoti, kad tai – ne vitaminas, o tik panašus į jį riebaluose tirpus junginys, randamas kiekvienoje gyvo organizmo ląstelėje, tačiau gausiausia jo – apie energiją gaminančias mitochondrijas. Būtent dėl šios priežasties, sumažėjus kofermento Q10 koncentracijai organizme, sutrinka širdies ritmas, greičiau pavargstame ir ilgiau neatsigauname po fizinio krūvio. Be Q10 negalėtume kvėpuoti, judėti ir net galvoti, o žmogus galėtų išgyventi tik kelias akimirkas.

1957 metais Q10 atrado JAV moksilininkas Fredas Crane, atlikęs tyrimus, nagrinėjusius ląstelių energijos apykaitą. 1978 metais britų mokslininkas Peteris Mitchelas buvo apdovanotas Nobelio premija už savo laimėjimus aiškinant Q10 vaidmenį ląstelės viduje vykstančiame energijos apykaitos procese.

Šiandien kofermento Q10 vartojimas yra moksliškai pripažįstamas, kaip pagrįstas tokių ligų, kaip lėtinis širdies nepakankamumas, hipertenzija, 2 tipo cukrinis diabetas, mitochondrijų sutrikimai gydymo būdas.

Kodėl organizmas netenka kofermento Q10?

Kofermentą Q10 gamina mūsų pačių organizmas, nes jis yra būtinas normaliam ląstelių funkcionavimui, pagrindinė KoQ10 funkcija – energijos pernešimas. Taigi, nieko keisto, kad šio junginio organizme mažėja senstant arba dėl padidėjusio medžiagų apykaitos poreikio (sergant tam tikromis ligomis, vartojant tam tikrus vaistus, itin aktyviai sportuojant, metant svorį ir pan.).

Štai, pavyzdžiui, sulaukus 50-ies metų amžiaus, natūraliai organizmo pagaminamo kofermento Q10 sumažėja net daugiau nei 50 proc. O mažėti jo pradeda maždaug nuo 25- rių metų. Taigi, vos per 25 metus sumažėja per pusę!

Q10 kofermentas yra vienintelis riebaluose tirpus antioksidantas, kurį mūsų organizmas gali pasigaminti pats

Mūsų organizmo ląstelėms reikia deguonies, kad jos maistą galėtų paversti energija, tačiau agresyviais deguonies junginiais- laisvaisiais deguonies radikalais, kurie pasižymi arba prarastu arba gautu elektronu , virtęs deguonis taip pat gali pažeisti ląsteles. Dėl tokio laikino nestabilumo šie laisvieji radikalai, bando iš naujo atkurti savo pusiausvyrą, jungdamiesi prie kitų molekulių. O šios molekulės yra pažeidžiamos proceso metu ir tampa naujais laisvaisiais deguonies radikalais.

Pavyzdžiui už tai, kad obuolių griežinėliai ruduoja yra atsakingi, būtent laisvieji deguonies radikalai. Lygiai tokiu pačiu principu šie radikalai gali pulti žmogaus ląsteles ir sukelti grandininę reakciją, tiek mūsų ląstelių viduje, tiek ir išorėje.

Laisvųjų radikalų poveikį dar labiau sustiprina tokie veiksniai, kaip rūkymas, apsinuodijimai, įvairios infekcijos, sunkieji metalai, radiacija, saulės spinduliai, stresas ar didelis fizinis krūvis.

Nors laisvieji deguonies radikalai egzistuoja vos sekundės dalį, jie gali gana stipriai pažeisti ląstelių membranas ir ląstelių DNR. Laisvieji radikalai taip pat gali pulti ir mitochondrijas, kurios kartu su Q10 yra atsakingos už mūsų energijos apykaitą ir daugybę kitų funkcijų.

Laisvieji radikalai yra siejami su daugiau kaip 200 įvairių ligų, įskaitant įvairias širdies ir kraujagyslių ligas, lėtinį reumatoidinį artritą ir vėžį. Laisvieji radikalai taip pat gali pagreitinti odos senėjimą ir kitus senėjimo procesus.

Tam, kad organizmas apsisaugotų nuo šių laisvųjų radikalų, jam būtina gauti antioksidantų, kurie padėtų apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų žalos. Kofermentas Q10 yra vienintelis riebaluose tirpus antioksidantas, kurį mūsų organizmas gali pagaminti pats. Q10 – labai svarbi mūsų imuninės sistemos gynybos dalis, užtikrinanti cholesterolio, ląstelių ir ląstelių membranų apsaugą bei pagalbą, vengiant daudelio ligų ir ankstyvo senėjimo.

Kaip gauname Q10 ir ar jo gauname pakankamai?

Q10 yra riebaluose tirpi ir kepenyse gaminama medžiaga. Jos galima aptikti visose organizmo ląstelėse. Tam, kad organizmas gamintų Q10, jam būtini tam tikri vitaminai, mineralai ir aminorūgštys (fenilalaninas, metioninas ir tirozinas). Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad vitaminas E padidina Q10 gamybą kepenyse net 30%.

Dalį CoQ10 mes gauname su maistu. Puikūs šios medžiagos šaltiniai yra mėsa, riebi žuvis, neskaldyti grūdai, riešutai, augaliniai aliejai. Pasak mokslininkų su maistu mes kasdien gauname vidutiniškai 2-3 mg Q10. Suaugusiųjų rekomenduojama paros norma nuo 30- 100 mg. Tai reiškia, kad sutrikus ar sulėtėjus šios medžiagos gamybai organizme su maistu gauti rekomenduojamą kiekį praktiškai neįmanoma.

Dėl šios priežasties endogeninė Q10 gamyba mūsų organizme yra pagrindinis šios medžiagos šaltinis. Iki 20- 25 metų mūsų Q10 gamyba organizme didėja, tačiau nuo šio momento ji pradeda lėtėti. Tą žinodami, mes galime kontroliuoti situaciją ir esant poreikiui suprastėjusią Q10 gamybą galime kompensuoti ir papildyti kokybiškais maisto papildais su kofermentu Q10, pavyzdžiui mikrokapsuliuotos technologijos “Kofermentas Q10 + Selenas” BMT®.

Q10 įsisavinimas ir paskirstymas

Q10 yra riebaluose tirpi medžiaga ir absorbuojama plonojoje žarnoje. Iš ten keliauja į limfinę žarnyno sistemą ir patenka į kraują, kur po 6-8 valandų šios medžiagos kiekis pasiekia aukščiausią tašką. Kai žarnynas įsisavina Q10, didžioji dalis ubikvinono virsta ubikvinoliu. Ubikvinolis taip pat tarnauja kaip svarbus kraujo ir limfos antioksidantas. Energijos apykaitos metu mitochondrijose ubikvinolis ir ubikvinonas pereina iš vienos formos į kitą.

Kada būtina ir ar būtina vartoti Q10 papildus?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Jei esate jaunas, pilnavertiškai maitinatės nevartojate vaistų mažinančių Q10 gamybą organizme, vartoti Q10 būtinybės kaip ir nėra, o ir vartojant kažin ar pajausite teigiamus pokyčius. Gydytojai ir mokslininkai pataria vartoti kofermentą Q10 tais atvejais:

  • patiriate didelius fizinius krūvius (darbe ar sporte) ;
  • esate vyresnio amžiaus (nuo 50 m. Q10 gamyba organizme sumažėja per puse);
  • sergate širdies ligomis ar padidėjąs kraujospūdis;
  • sergate nutukimu, cukriniu diabetu;
  • nuolatos krajuoja iš dantenų;
  • sergate infekcinėmis ar onkologinėmis ligomis;
  • sergate išsėtine skleroze, Alzheimerio liga;
  • skundžiatės skeleto raumenų nusilpimu;
  • sergate lėtiniu nuovargiu ar anemijos sukeltu nuovargiu;

Q10 suteikia energijos ląstelėms ir sulėtina senėjimo procesus

Tam, kad mūsų organizmas funkcionuotų optimaliai, tiek fiziniu, tiek protiniu atžvilgiu, mums reikia daug energijos. Kad pakeltų savo energijos lygį daugelis žmonių vartoja kavą arba energetinius gėrimus. Tai gali duoti trumpalaikį efektą, tačiau tokių medžiagų vartojimas gali sukelti ir tam tikrų problemų. Visų pirma šios medžiagos visai nebūtinos mūsų organizmui. Antra, jei šių stimuliuojančių medžiagų bus vartojama pernelyg dažnai ir dideliais kiekiais, jos gali stipriai padidinti cukraus kiekį kraujyje, sutrikdyti miegą ir stipriai apkrauti centrinę nervų sistemą. Taip pat atsiranda įprotis dažnai vartoti šiuos stimuliantus, kurie įtakoja maistinių medžiagų kiekio mažėjimą organizme.

Siekdami padidinti savo energijos lygį, daugelis žmonių vartoja įvairių augalų pasižyminčių adaptogeninėmis savybėmis, pvz. ženšenį. Tačiau, tai nėra taip nekalta ir galiu sukelti įvairių problemų. Vartojant ženšenį rekomenduojama reguliariai daryti pertraukas ir leisti organizmui nusistovėti. Taip pat vartoto ženšenio preparatus draudžiama sergant tokiomis ligomis, kaip hipertenzija ar ūmiomis infekcijomis.

Skirtingai nei įvairūs stimuliantai ir vaistiniai augalai, pasižymintys adaptogeninėmis savybėmis, Q10 kofermentas yra visiškai natūralus energijos šaltinis, kuris nedaro įtakos cukraus kiekiui kraujyje ar centriniai nervų sistemai, nes yra neatskiriama mūsų ląstelių biochemijos dalis.

Kaip minėta anksčiau, nors mūsų amžius ilgėja su amžiumi Q10 organizme mažėja ir galime pradėti jausti mažėjančio energijos lygio poveikį, tačiau gaudami Q10 papildomai galime suteikti ląstelėms energijos ir tokiu būdu atidėti senėjimą ir sumažinti su amžiumi susijusį energijos trūkumą. Niekada nevėlu pradėti vartoto Q10 papildą. Tai puikus būdas susigrąžinti prarastą gyvybingumą. Be to, priešingai nei vartojant stimuliatorius, prie Q10 papildų nėra priprantama.

Išvada tokia, jei energijos stokos priežastis Q10 trūkumas, siekdami padidinti savo energijos atsargas, negausite jokios naudos iš sintetinių stimuliatorių. Čia padėti gali tik papildomas kiekis kofermento Q10.

Q10 poreikį padidina kasdieninis stresas

Nuolatinis stresas drastiškai padidina Q10 poreikį, nes priverčia „perkaisti” daugybę ląstelių ir lemia laisvųjų radikalų formavimosi proceso raidą.

Jei organizmas nuolatos patiria stresą ir jei jam trūksta kofermento, gali susiformuoti užburtas ratas. Daugelis žmonių kenčiančių nuo streso, jaučiasi pavargę, silpni ir stinga energijos. Mažas Q10 kiekis taip pat gali sustiprinti pažeidžiamumą laisvųjų radikalų daromai žalai, todėl oragnizmas pasiekia būseną dar vadinamą oksidaciniu stresu. Oksidacinis stresas yra biocheminis, organizme atsirandantis stresas, kuris stiprėja aktyvėjant laisvųjų radikalų veiklai. Oksidacinio streso lygiui viršijus tam tikrą nustatytą ribą, jis ima neigiamai veikti organizmo ląsteles ir jų mitochondrijas, o tai gali lemti įvairias ligas. Be viso to, aukštas oksidacinio streso lygis sukelia spartesnį organizmo senėjimą- tiek iš vidaus tiek iš išorės. Tokiu atveju rekomenduotina padidinti iš maisto papildų gaunamo Q10 ir kitų antioksidantų kiekį.

Daugelis ekspertų mano, kad Q10 gali pasižymėti gebėjimu apsaugoti mitochondrijų DNR, tokiu būdu suteikdamas galimybę mitochondrijoms kuo ilgiau užtikrinti pakankamą energijos gamybą.

Q10 smegenų funkcijai

Mūsų smegenys ramybės būsenoje reikalauja net 20-25% visos organizme gaminamos energijos, todėl joms būtinas didelis Q10 kiekis. Suaktyvėjusių smegenų veiklos laikotarpiais, pavyzdžiui laikant testą, ruošiantis egzaminui poreikis šiai medžiagai dar labiau išauga. Q10 gali prisidėti prie optimalios deguonies ir energijos apykaitos užtikrinančios optimalias smegenų funkcijas.

Kaip teigia vienas JAV mokslininkas daktaras Elkashefas, Q10 papildų vartojimas gali pasižymėti teigiamu poveikiu atminčiai, koncentracijai ir kitoms kognityvinėmis funkcijomis. Jis taip pat padeda esant migrenai, senatviniams negalavimams ir sergant neurologinėmis ligomis.

Q10 odos grožiui

Oda yra didžiausias žmogaus organas, kuris užima maždaug dviejų kvadratinių metrų plotą. Siekiant išsaugoti sveiką ir gražią odą, svarbu palaikyti biologines odos ląstelių funkcijas. Kad oda būtų sveika ir elastinga turime gauti pakankamai maistinių medžiagų ir vandens. Net patys prabangiausi kremai nesuteiks didelės naudos, jei oda nebus gerai maitinama iš vidaus.

Skirtingi odos sluoksniai atlieka šias funkcijas:

  • šalina toksinus
  • reguliuoja kūno temperatūrą
  • saugo nuo kenksmingų mikroorganizmų
  • užtikrina tinkamą skysčių pusiausvyrą
  • užtikrina vitamino D sintezę veikiant saulės spinduliams

Šalia sveikos gyvensenos ir reguliarios odos priežiūros optimalus Q10 kiekis padeda užtikrinti gerą odos būklę ir puikią išvaizdą. Tai pagrinde lemia trys veiksniai. Pirma Q10 palaiko energijos apykaitą ir odos ląstelių atsinaujinimą. Antra, Q10 yra galingas antioksidantas, apsaugantis odos ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio. Trečia, Q10 užtikrina tinkamą kraujotaką, todėl maistinės medžiagos gali pasiekti odos ląsteles, o šalutiniai produktai gali pasišalinti. Manoma, kad pakankamas kiemis Q10 organizme neleidžia atsirasti ant odos pigmentinėms dėmėms.

Q10 poveikis ženkliai sustiprėja tada, kai kartu naudojate ir seleną. Selenas palaiko grupę nuo seleno priklausomų baltymų, kurie prisideda prie pastovios odos struktūros išsaugojimo. O rūkaliams šių dviejų medžiagų kombinacija, tiesiog būtina.

Sportas, riebalų deginimas, raumenų masė ir Q10

Kiek deguonies suvartoja organizmas sportuojant lemia mūsų fizinė būklė ir Q10 lygis organizme. Per fizinę veiklą raumenų ląstelės sunaudoja ypač didelį kiekį šios svarbios medžiagos, o Q10 trūkumas gali pabloginti raumenų funkciją.

Todėl yra itin naudinga vartoti Q10 papildus, nes kofermentas yra energijos apykaitos dalis ir stiprus antioksidantas, užkertantis kelią oksidaciniam stresui, kurį gali išaukti fizinis krūvis.

Tyrimai atskleidžia, kad sveiki asmenys gali padidinti savo ištvermę, kiekvieną dieną suvartodami po 300 mg šios medžiagos. Q10 suteikia galimybę ilgiau atlikti sunkius fizinius krūvius, nejaučiant nuovargio.

Raumenys gali angliavandenius ir riebalus panaudoti energijos apykaitai. Raumenyse aptinkamas mitochondrijų fermentas dar vadinamas UCP3 kuris prisideda prie riebalų deginimo proceso. Tyrimai atskleidžia, kaip UCP3 aktyvuojamas vidutinio aktyvumo fizinės veiklos metu ir vartojant Q10 papildus. Žmonėms sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, per savaitę pakanka pasivaikšioti 150 minučių, kad suaktyvėtų UCP3 veikla organizme. Nors ir keista, tačiau daugelis žmonių gali pasiekti puikių rezultatų kovodami su antsvoriu, pasitelkdami kraujyje esančio cukraus kiekį stabilizuojančią mitybą, vartodami Q10 papildus ir likdami vidutiniškai fiziškai aktyvūs (aerobinė veikla), pavyzdžiui vaikščiodami, lipdami laiptais, važiuodami dviračiu ar tiesiog atlikdami namų ruošos darbus.

Sportininkai nuolatos ieško naujų ir teisėtų būdų, kaip pagerinti savo rezultatus. Yra ne vienas tyrimas įrodantis, kad Q10 papildai gali padėti pasiekti sportininkams taip trokštamų rezultatų.
Pavyzdžiui Suomijos mokslininkai atliko tyrimą kuriame dalyvavo geriausiai vertinami aukšto meistriškumo slidininkai. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad tie sportininkai, kurie kasdien gaudavo 90 mg Q10, pademonstravo geresnius rezultatus. Jų deguonies įsisavinimas padidėjo ir jie galėjo geriau pasirodyti sporto srityje, nes jų pieno rūgšties slenkstis (anaerobinis slenkstis) pagerėjo. Apie kofermentą Q10 atsiliepimai: net 94% slidininkų, kurie vartojo Q10 teigė, kad jų rezultatai pagerėjo. Kartu sutrumpėjo laikas, kurio jiems prireikė atsigauti po fizinio krūvio. Tai labai svarbu, kai varžybose viską lemia nedideli skirtumai ir sportininkų atsistatymas nuo finišo iki kito starto.
Be to, Q10 gali sumažinti cholesterolio kiekį mažinančių vaistų vartojimo sukeltą šalutinį poveikį, sumažinti raumenų skausmus ir raumenų silpnumą.

Ne paslaptis, kad sendami savaime netenkame dalies raumenų masės. Su amžiumi mūsų organizmo mitochondrijų DNR raumenų ląstelės patiria vis didesnę žalą. Tai prisideda prie laipsniško raumenų masės nykimo. Šiuo laikotarpiu vartojant papildomai kofermentą Q10 galima sumažinti oksidacinę žalą ir raumenų masės nykimą, o dar geresnis poveikis pasiekiamas kai maisto papildai su Q10 derinami su fizine ar kita raumenis stimuliuojančia veikla.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Uždaryti
Prisijungti
Uždaryti
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.