Prostatos ligos – prostatos padidėjimas, prostatitas, prostatos vėžys – dažniausiai prasideda vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrams bei pablogina jų gyvenimo kokybę. Gyvenimo džiaugsmą vyrams gali apkartinti ir seksualinės sveikatos sutrikimai. Sveikas gyvenimo būdas, dalyvavimas profilaktinėse patikros programose, augalų ekstraktai, vitaminai, mineralai gali padėti palaikyti normalią prostatos funkciją, palengvinti prostatos ligų simptomus ir išsaugoti vyriškumą bei normalią reprodukcinę funkciją.
Sensta ir vyrai
Andropauzė (iš graikų kalbos „andros” – vyras, „pause” – sustojimas, pauzė) – tai vyrams su amžiumi pasireiškiantis sutrikimas atsirandantis dėl vyriškųjų lytinių hormonų nepakankamumo. Andropauzė vėliau prasideda, lėčiau progresuoja nei moterų menopauzė. Ši būklė mokslininkų aprašyta dar 1946 m. medicininiame žurnale JAMA.
Kas būdinga andropauzei:
- Žemas testosterono kiekis, suprastėjusi spermos kokybė
- Sumažėjusi lytinė potencija, libido, seksualinis pasitenkinimas
- Dirglumas, nuovargis, energijos trūkumas, depresija, atminties sutrikimai, miego sutrikimai
- Karščio bangos
- Sumažėjusi raumenų masė ir kaulų tankis, didėjantis riebalų kiekis, mažėjantis ūgis
- Sutrikusi kraujodara (mažakraujystė)
- Dauginis organų pažeidimas, ligos (širdies ir kraujagyslių ligos, osteoprozė, griuvimai)
- Gyvenimo kokybės pablogėjimas
Pagrindinius andropauzės simptomus sukelia mažėjanti testosterone koncentracija. Yra žinoma, kad laisvo testosterono atsargos pradeda sekti apie 40 gyvenimo metus -po 1 proc. kasmet. Maždaug 20 proc. vyresnių nei 60–80 metų vyrų jo yra žemiau normos ribos. Testosterono koncentraciją mažina depresija, skydliaukės funkcijos susilpnėjimas, lėtinis alkoholizmas, nutukimas, kai kurie vaistai.
Dažniausios problemos, dėl kurių vyresni vyrai ieško pagalbos – tai erekcijos sutrikimai ir prostatos ligos.
Seksas – tik jauniems?
Seksualinė sveikata – tai fizinė, psichologinė ir socialinė – kultūrinė gerovė, susijusi su seksualumu. Seksas yra labai svarbi asmenybės raiškos dalis, o jo kokybė – vienas gyvenimo pilnatvės veiksnių. Statistika byloja, kad seksualiai aktyvių pagyvenusių moterų yra mažiau, nes jos ilgiau gyvena ir dažniau lieka našlėmis, o net pusei vyresnių nei 80 metų vyrų išlieka domėjimasis seksualine veikla
Deja, kokybišką seksą gali apkartinti erekcijos sutrikimai. Vyrų erekcijos sutrikimas apibūdinamas kaip nuolatinis negebėjimas pasiekti ir/arba išlaikyti erekciją pakankamą laiką lytiniam aktui atlikti. Erekcijos kokybė gali nulemti pasitenkinimą lytiniais santykiais. Sutrikus vyro erekcijai partnerės nustoja jausti pakankamą lytinį potraukį, nepavyksta susijaudinti, nepatiria orgazmo (48 proc.), būna nepatenkintos lytiniais santykiais. Erekcijos kokybei neigiamos įtakos turi širdies ir kraujagyslių ligos (aukštas kraujo spaudimas, išeminė širdies liga), cukrinis diabetas, rūkymas, nejudrumas, depresija, nedarbas, stresas.
Senstant gyvenimo tempas lėtėja: 82 proc. vyrų ir 63 proc. moterų nurodo, kad lytiniai santykiai retesni, nei buvo jiems esant keturiasdešimtmečiams. Pats amžius mėgautis kokybišku seksu brandžiame amžiuje netrukdo: apie 61 proc. vyrų ir 62 proc. moterų jaučia tokį patį fizinį, 76 proc. vyrų ir 69 proc. moterų emocinį pasitenkinimą, kaip ir būdami 40 metų.
Seksas brandžiame amžiuje turi pateisinti kiekvieno lūkesčius:
- Prieš lytinį aktą patartina su partneriu aptarti, ko kiekvienas tikisi ar nori
- Gali būti, kad vienas kenčia skausmą, bet nesiskundžia, o kitas tai supranta kaip ignoravimą
- Brandžiame amžiuje lytinio akto metu netinka įprastos padėtys:
- Rekomenduojamas lytinis aktas, gulint ant šono, nes visu svoriu neužgulamas partneris, mažiau spaudžiami sąnariai ir raiščiai
- Jei dėl kokių nors priežasčių netinkamas vaginalinis seksas, rekomenduojamos alternatyvios sekso formos
- Rekomenduojamas seksas rytais, gerai išsimiegoju, pailsėjus, o ir vyrams ryte būna stipresnė erekcija, nes testosterono koncentracija aukščiausia 7-10 val.
- Intymi, romantiška aplinka, gera nuotaika, geri tarpusavio santykiai, sveikas gyvenimo būdas – veiksniai, gerinantys lytinį gyvenimą brandžiame amžiuje.
Vienas iš svarbiausių veiksnių seksualinei sveikatai palaikyti – laiku užkirsti kelią lėtinių ligų, taip pat ir prostatos ligų, atsiradimui.
Antroji vyro širdis – prostata
Prostata yra riešuto formos ir dydžio liauka. Ji yra po šlapimo pūsle ir supa viršutinę šlaplės, vamzdelis, kuriuo teka šlapimas ir sperma, dalį. Ši liauka gamina skaidrų, tirštą skystį, kuris susimaišo su sperma ir suformuoja sėklą. Prostatos padidėjimą lemia lytinių hormonų pusiausvyros pokyčiai, dėl kurių pusei vyrų, kurie sulaukia 45–60 metų, pasireiškia priešinės liaukos (prostatos) išvešėjimas, vadinamas gerybine prostatos hiperplazija (GPH). Prostatai didėjant, spaudžiama šlaplė. Tai sukelia vis sunkesnį šlapimo nutekėjimą pasireiškia apatinių šlapimo takų simptomai (AŠTS). Esant padidėjusiai prostatai yra didesnė tikimybė sirgti prostatos vėžiu. Prostatos uždegimas, prostatitas, yra gan dažna jaunesnių, negu 50 metų vyrų liga, kuri gali išsivystyti peršalus, patekus infekcijai, persirgus angina ar gonorėja. Ūminis prostatitas gali pereiti į lėtinę formą. Tada jo paūmėjimus gali provokuoti stresas, pervargimas, išsekimas, o kartais priežastys būna nežinomos.
Atpažinkime prostatos ligų simptomus
Liga | Simptomai |
Gerybinė prostatos hiperplazija | Esant GPH pasireiškia apatinių šlapimo takų simptomais (AŠTS): dirginimo požymiais, įvairaus laipsnio šlapinimosi sutrikimais: padažnėjusiu ir pasunkėjusiu šlapinimusi staigiu noru šlapintis šlapimo susilaikymu ir vėliau jo nelaikymu, naktiniu šlapinimusi susilpnėjusia šlapimo srove. |
Prostatos vėžys | Dažniausiai prostatos vėžys auga lėtai ir nesukelia jokių problemų, kol neišplinta į aplinkinius audinius. Vėžinėms ląstelėms reikia vis daugiau vietos ir besiplėsdamos jos gali pažeisti šalia esančius audinius. Tyrimais nustatoma pakitusi prostata, padidėja PAS (prostatos specifinio antigeno) koncentracija kraujo serume |
Šlapimo pūslės vėžys | Kraujas šlapime, aptinkamos vėžinės ląstelės |
Šlapimo pūslės akmenys | Kraujas šlapime, tyrimo ultragarsu radiniai – akmenys |
Šlaplės sąauga | Stačiakampio formos šlapimo tėkmės kreivė |
Šlapimo pūslės kaklelio sąąauga | Anksčiau buvęs invazinis gydymas |
Prostatitas | Būdingas dažnas, skausmingas šlapinimasis, skausmai tarpvietės, mažojo dubens, kryžkaulio srityje, karščiavimas, spermoje gali atsirasti kraujo, vystosi erekcijos, libido sutrikimai, pablogėja gyvenimo kokybė. Čiuopiant – jautri prostata |
Hiperaktyvi šlapimo pūslė | Staiga užeinantis noras šlapintis, šlapinamasi dažnai ir po nedaug, dieną ir net kelis kartus per naktį, galimas šlapimo nelaikymas. |
Kaip sau padėti?
Prostatai palanki dieta:
- Maistas turi būti lengvai įsisavinamas, turtingas vitaminais (antioksidantu vitaminu E) ir mikroelementais (ypač cinku, selenu)
- Gerti 2-2,5 l skysčių per dieną
- Negerti daug stiprios arbatos ar kavos, geriau mineralinį negazuotą vandenį, retkarčiais bruknių, spanguolių, gysločių, petražolių, dirvinių asiūklių arbatas
- Nevartoti aštrių maisto produktų ir pipirų, nes jie dirgina šlaplę
- Riboti alkoholinius gėrimus
- Libido gali padidinti sveikatai palankūs maisto produktai, pvz. lašiša, braškės, mėlynės, šparagai, pupelės ir kiti ankštiniai.
Prostata mėgsta discipliną:
- Laikytis šlapinimosi higienos
- Jei yra šlapimo nelaikymas – nešioti urologinius įklotus
- Nešioti laisvus, iš natūralaus audinio drabužius
- Vengti vaistų, galinčių sustiprinti simptomus(pvz. vaistų nuo alergijos)
- Vengti ilgų kelionių autobusu, traukiniu ar lėktuvu, jei juose nėra tualeto
- Reguliarūs lytiniai santykiai apsaugo nuo prostatos pabrinkimo
- Vengti vidurių užkietėjimo
- Rekomenduotina vartoti augalinių preparatų, kurie ne tik mažina prostatą, jos padidėjimą, bet ir dezinfekuoja šlapimo takus
- Vyresni nei 40 metų vyrai kartą per metus turėtų lankytis pas urologą
- Būtina dalyvauti profilaktinėse patikros programose!
Kas nutiks apsilankius pas gydytoją?
Daugelį vyrų gąsdina apsilankymas pas urologą, ypač pirmą kartą. Kas gi vyksta urologo kabinete?
Pirmiausiai gydytojas urologas paklausinės apie simptomus ir esant reikalui pasiūlys pasidaryti kraujo tyrimą. Šis testas nustatys PSA (specifinis prostatos antigenas) baltymo kiekį kraujyje. Gydytojas gali atlikti fizinę apžiūrą, kad patikrintų ar prostata nėra padidėjus. Jei PSA aukštas ir padidėjusi prostata, reikia atlikti daugiau tyrimų. Dėl seksualinių problemų konsultuoja seksologai.
Prostatos specifinio antigeno (PSA) norma:
- < 40metų < 1,3 mg/l (arba ng/ml)
- 41 – 50 metų < 2,0 mg/l (arba ng/ml)
- 51 – 60 metų < 3,0 mg/l (arba ng/ml)
- 61 – 70 metų < 4,0 mg/l (arba ng/ml)
- 70 metų < 4,5 mg/l (arba ng/ml)
Augalai ir kitos naudingos medžiagos prostatos sveikatai ir vyriškumui palaikyti
Pirmą kartą prostatos ligų gydymas įvairiai paruoštais augalų preparatais aprašytas dar 1500 m. pr. Kristaus erą. senovės egiptiečių. Sabalpalmės GPH simptomams palengvinti Amerikos indėnų buvo naudojamos jau nuo XVIII a., o medicininėje literatūroje aprašomos nuo XIX a. pradžios. Fitoterapiniai preparatai yra natūralūs ir dažniausiai neturi šalutinio poveikio. Praktikoje dažniausiai vartojami preparatai, pagaminti iš šių augalų: sabalpalmių (Sabalis serrulata arba Serenoa repens), afrikinių slyvų (Pygeum africanum), Pietų Afrikos praujanių (Hypoxis rooperi), rugių žiedadulkių (Secale cereale), dilgėlių (Urtica dioica) ir kiti. Augaliniai preparatai padeda užkirsti kelią prostatos ligoms bei yra naudojami kompleksiniame prostatos ligų gydyme. Manoma, kad veikliosios augalų ekstraktų medžiagos uždegimą slopinantį, prostatos audinio pabrinkimą mažinantį poveikį, kiti gi gali didinti testosterono kiekį ir pagerinti vyro reprodukcinę sveikatai. Augaliniai preparatai gali skiriami vieni ar derinami su vaistais, geriausiais efektas gaunamas vartojant ilgais kursais ar net nuolat, jei jau yra nustatyta prostatos problema.
Kaip veikia augalų ekstraktai?
- Sabalpalpalmė arba gulsčioji serenoja (Sabalis serrulata arba Serenoa repens) padeda palaikyti gerą prostatos ir šlapinimosi funkciją vyrams, retina šlapinimosi dažnį (ypač nakties metu), mažina dirginimą
- Gulsčioji ragužė (Tribulus terrestris) didina testosterono koncentraciją ir gali padėti pagerinti erekciją, libido
- Paprastasis geismis (Muira Puama) – natūralus afrodiziakas, gerina lytinį potraukį ir seksualinę funkciją bei turi daug papildomų savybių – gerina atmintį, tonizuoja, šalina nuovargį, geriną bendrą organizmo būklę
- Moliūgų sėklų ekstraktas (Cucurbita maxima)– antioksidantas, kuris slopina uždegimą ir apsaugo ląsteles nuo žalingų laisvųjų radikalų, mažina prostatos hiperplaziją.
Kaip veikia kitos medžiagos?
- Likopenas pasižymi stipriu antioksidaciniu poveikiu, padeda padidinti spermatozoidų koncentraciją ir jų judrumą.
- L-argininas yra aminorūgštis, padedanti gaminti baltymus bei labai reikšmingas azoto oksido (NO) gamybai organizme. NO yra nepaprastai svarbus gerai erekcijos funkcijai, nes teigiamai veikia kraujagysles, jas atpalaiduoja ir jomis geriau aprūpinama deguonimi, pagerėja erekcija.
- Cinkas padeda palaikyti normalią testosterono koncentraciją kraujyje, gerina vyrų vaisingumą ir reprodukciją bei padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą. Didžiausiais cinko kiekis yra nustatomas vyro spermoje, kiekvienos ejakuliacijos metu vyras praranda iki 420 mg šio mikroelemento. Sunkus fizinis krūvis taip pat atima nemažai cinko, dėl to sumažėja sėklinio skysčio kiekis bei testosterono kiekis. Cinkas padeda apsaugoti prostatą nuo pažeidimų ir sumažina prostatos piktybinių susirgimų riziką. Nuo cinko kiekio tiesiogiai priklauso vyro potencija, reproduktyvumo funkcija bei lytinis aktyvumas
- Selenas padeda palaikyti normalią spermatogenezę ir normalią skydliaukės veiklą, slopina laisvųjų radikalų susidarymą organizme ir padeda apsaugoti ląstelių komponentus nuo oksidacinio pažeidimo. Su seleno poveikiu imuninei sistemai gali būti siejamos ir jo priešvėžinės savybės
- Vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso, padeda sumažinti vėžio riziką.
Geriausiai veikia veikliųjų medžiagų kompleksai, kai augalinių ekstraktų poveikį papildo vitaminai, mineralai, kitos aktyviosios medžiagos.
Kas – jeigu ne tu, kada – jeigu ne dabar?!
Kiekvienam vyrui sulaukusiam 40 metų ir vyresniems rekomenduojama profilaktiškai apsilankyti pas urologą net ir nesant ligos požymių arba jei pasireiškia šie simptomai:
- Dažnai reikia eiti į tualetą, ypač naktį
- Susilpnėja šlapimo srovė ar šlapinamasi su pertrūkiais
- Netikėtai krenta svoris
- Sunkus ar skausmingas šlapinimasis
- Staigus poreikis šlapintis
- Kraujas šlapime
- Impotencija
Vietoj pabaigos
Labai svarbu vyrui bendrąja sveikata, prostatos sveikata, seksualine sveikata pradėti rūpintis dar nepasireiškus rimtoms problemoms.
Ar jau suplanavote vizitą pas urologą?
Vyrams sveikatos linkinti
gydytoja Jurgita Knašiene