fbpx

Kosulys – organizmui svarbus apsauginis mechanizmas. Lėtiniu kosuliu jis vadinamas tuomet, kai trunka ilgiau kaip 8 savaites. Vaikams šis terminas paprastai sutrumpinamas iki 4 savaičių. Lėtinio kosulio priežastys gali būti labai netikėtos – kas galėtų pagalvoti, kad kosėti galima dėl virškinimo sistemos, širdies ligų ar vartojamų vaistų. Aptarkime keletą su lėtiniu kosuliu susijusių priežasčių.

Gastroezofaginio refliukso liga

Šiuolaikiniai pacientai gana dažnai serga gastroezofaginio refliukso liga, kurios metu dirginantis sausas kosulys sustiprėja gulint horizontalioje pozicijoje. Kartu kamuoja ir deginimas už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje, gerklės graužimas, skrandžio diskomfortas, raugėjimas, virškinimo sutrikimai ir panašiai.

Bronchinė astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga

Kitos šiomis dienomis dažnai pasitaikančios lėtinio kosulio priežastys yra bronchinė astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), kurioms būtinas ilgalaikis ir individualiai pritaikytas gydymas. Šios ligos įtariamos tuomet, kai nustatomi rizikos faktoriai, o pats kosulys gali reikštis kartu su dusuliu, fizinio pajėgumo sumažėjimu, labai dideliu bronchų sekreto susidarymu ir panašiai.

Kadangi ilgalaikis rūkymas taip pat gali sukelti lėtinį kosulį, reikėtų įsitikinti, ar toks kosulys nėra LOPL simptomas, nes ilgalaikio rūkymo sukeliamas dažnas ir produktyvus kosulys gali būti nurašomas nepelnytai. Geriau kuo greičiau mesti rūkyti ir kreiptis į gydytojus, mat organizme jau gali vykti negrįžtamų kvėpavimo sistemos pokyčių. Kuo greičiau ši liga aptinkama, tuo geresnė jos kontrolė prognozuojama. Tas pats galioja ir įtariamai bronchinei astmai.

Lėtinis rinosinusitas

Ilgalaikis kosulys taip pat gali būti susijęs su lėtiniu rinosinusitu, kai susidarantis sekretas sukelia vis pasikartojantį viršutinių kvėpavimo takų dirginimą. Lėtinis rinosinusitas sunkiai pasiduoda gydymui ir todėl gali labai ilgai varginti įvairiais nemaloniais simptomais – galvos skausmu, uoslės sutrikimais, o tarp jų ir kosuliu. Šiuo atveju taip pat reikėtų specialaus gydymo, nes ilgalaikė lėtinė infekcija gali sukelti pavojingų infekcijų.

Atipinės bakterijos

Kai kada jis susijęs atipinių bakterijų, pavyzdžiui, chlamidijų ar mikoplazmų, sukeltomis ligomis. Šiuo atveju kosulys itin varginantis ir priepuolinis, itin prastinantis gyvenimo kokybę. Ilgai ignoruojant tokį kosulį galima susirgti ir atipine pneumonija. Ligos priežasčiai nustatyti reikia specialių imunologinių kraujo tyrimų ir (arba) polimerazės grandininių reakcijų testų (PGR), kurie padeda nustatyti konkrečių atipinių bakterijų sukeltas ligas.

Psichogeninis kosulys

Kartais lėtinis kosulys susijęs su psichologinėmis priežastimis, kai žmogus tiesiog įpratęs kosčioti – tuomet toks kosulys vadinamas psichogeniniu kosuliu. Toks su tam tikrais įpročiais ar žmogaus jautrumu susijęs kosulys būdingas ir vaikams. Jį galima įtarti tuomet, kai vaikas kosčioja tik būdamas sąmoningas, o miegodamas, priešingai, nebekosėja ir miega ramiai. Psichogeninio kosulio priežastys ne visada aiškios, tačiau pastebima, kad kai kurie žmonės tiesiog įpratę vis kosėti, o vaikai tai dažnai daro siekdami tėvų ar kitų asmenų dėmesio.

Medikamentinis kosulys

Sausą ilgalaikį kosulį gali sukelti kai kurie vaistiniai preparatai – toks nepageidaujamas poveikis itin būdingas angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriams. Nutraukus vaistų vartojimą kosulys greitai išnyksta – tai bene vienintelis būdas pasitikrinti, ar lėtinio varginančio kosulio kaltininkai yra būtent šie padidėjusiam kraujo spaudimui ir širdies ligoms gydyti skirti vaistai. Tokie vaistai bent dešimtadaliui juos vartojančių pacientų sukelia kosulį, tad šis nepageidaujamas poveikis priskiriamas labai dažnų nepageidaujamų poveikių kategorijai. Jei kosulys vargina ir menkina gyvenimo kokybę, tuomet verta su gydytoju pasitarti dėl galimo vaistinių preparatų pakeitimo.

Kitos priežastys Lėtinis kosulys nebūtinai susijęs tik su kvėpavimo sistemos ligomis (kurios gali būti ir piktybinės kilmės), bet gali rodyti ir tai, kad pacientui būtina susirūpinti dėl širdies ir kraujagyslių. Pavyzdžiui, sergant širdies nepakankamumu galimas sausas kosulys su švokštimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Uždaryti
Prisijungti
Uždaryti
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.