Prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda.
Šlapinimosi sutrikimai – itin nemalonūs ir trukdantys normalią gyvenimo kokybę
Pagrindiniai simptomai, rodantys, kad vyras galimai susidūrė su gerybiniu prostatos padidėjimu, yra:
- Susilpnėjusi šlapimo srovė;
- Savo kryptį pakeitusi šlapimo srovė;
- Vis nutrūkstanti šlapimo srovė;
- Į lašėjimą panaši šlapimo srovė (šlapinimasis gali prasidėti ir (arba) baigtis lašėjimu);
- Reikalingos pastangos šlapinantis (tenka ilgiau palaukti ir pasistengti, kad šlapimas pradėtų tekėti);
- Padažnėjęs šlapinimasis dieną;
- Padažnėjęs šlapinimasis naktį (nikturija);
- Staigus ir nenumaldomas poreikis šlapintis;
- Pojūtis, kad šlapimo pūslė nebuvo visiškai ištuštinta;
- Pojūtis, kad šlapimo pūslėje visuomet yra šlapimo;
- Diskomfortas ir nemalonūs pojūčiai šlapinantis;
- Šlapimo susilaikymas ir (arba) nelaikymas ir pan.
Gerybinė prostatos hiperplazija neapsiriboja vien šlapinimosi sutrikimais
Gerybinė prostatos hiperplazija nėra piktybinis procesas, todėl ji ir vadinama gerybine. Vis dėlto tai lėtinė liga, todėl bėgant laikui situacija gali blogėti, pavyzdžiui, gali vis labiau dažnėti poreikis šlapintis, o pastangų, reikalingų nusišlapinti, poreikis gali būti vis didesnis. Gana dažnai apie gerybinės prostatos hiperplazijos vystymąsi vyras net nežino, mat šlapinimosi sutrikimai gali net nepasireikšti, o kartais jie būna laikini ir per daug netrikdantys gyvenimo kokybei. Taigi ši lėtinė liga ne taip jau ir retai aptinkama, kai ji yra jau gerokai pažengusi. Tokiu atvejų vyrai į gydytojai kreipiasi tuomet, kai sulaukia komplikacijų, pavyzdžiui, ūminio šlapimo susilaikymo. Tai prostatos padidėjimo sukeliama komplikacija, kai šlapimo pūslė persipildo, tačiau vyras visiškai negali nusišlapinti – tuomet jis jaučia stiprų pilvo skausmą, didėja organizmo intoksikacijos ir inkstų pažeidimo rizika. Ūminio šlapimo susilaikymo atveju padėti gali tik kvalifikuoti medikai.
Dėl šlapimo pūslėje vis užsiliekančio šlapimo vyrams būdinga didesnė rizika susirgti įvairiomis šlapimo sistemos infekcijomis. Negana to, jos gali gana dažnai kartotis, o dažnos šlapimo sistemos infekcijos didina inkstų ir lytinės sistemos pažeidimų riziką.
Šlapimo sistemos infekcijos ir (arba) ūminis šlapimo susilaikymas dažniau pasireiškia po gausesnio alkoholio kiekio pavartojimo, nušalimo, susirgus kitomis ūminėmis ligomis. Apie gerybinę prostatos hiperplaziją gana dažnai sužinoma tuomet, kai jau sulaukiama sveikatai, o kartais net ir gyvybei pavojingų komplikacijų. Jei liga tinkamai negydoma, vyrui gresia ir tokios sunkios komplikacijos kaip negrįžtami inkstų pažeidimai, o kartais – net ir inkstų nepakankamumas.
Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?
Kai kurie augaliniai maisto papildai, pavyzdžiui, “Urovit”, turi uždegimą slopinantį, antiandrogeninį, edemą mažinantį poveikį. Urovit yra maisto papildas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, naktinis dirginimas ir dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles.